[xml][/xml]
The Bahamas Weekly Facebook The Bahamas Weekly Twitter
News : Bahamas Information Services Updates Last Updated: Dec 6, 2018 - 11:20:57 PM


Outstanding Bahamians Recognized at National Sports Awards
Dec 6, 2018 - 1:23:36 PM

Email this article
 Mobile friendly page
National_Sports_Awards_1_.jpg

Nassau, The Bahamas - The Minister of Youth, Sports and Culture the Hon. Lanisha Rolle; Acting Permanent Secretary, Rhoda Jackson and Director of Sports, Timothy Munnings joined members of the nation’s sporting community and stakeholders in recognizing outstanding Bahamians at the National Sports Awards held at SuperClubs Breezes, November 30, 2018.  Also present were Executive Director of Culture, Rowena Poiter-Sutherland; The Bahamas Olympic Committee Secretary General, Derron Donaldson; Sports Division staff members and numerous sports-related federations and associations representatives.  The Prime Minister’s Award for Male and Female Athlete of the Year went to Steven Gardiner and Shaunae Miller-Uibo.  The winners in various categories and the runner-ups are listed below.  (BIS Photo/Eric Rose)   

Sports Award Nominations per Category

National Secondary Athletic School of the Year: Tabernacle Baptist Academy
Runner Up:
    St. Augustine’s College (SAC)

Federation of the Year: Bahamas Basketball Federation
Runner Ups:
    Bahamas Lawn Tennis Assoc.
    Bahamas Association of Athletic Associations
    Bahamas Judo Federation
    Bahamas Volleyball Federation

National Team of the Year: 2018 Davis Cup Team – Tennis
Runner Ups:
    2018 BAAA Commonwealth Games Team
    Carifta Swim Team
    Bahamas Water Polo Team

Coach of the Year: Marvin Rolle - Tennis
Runner Ups:
    Rupert Gardiner – Track & Field
    Laszlo Borbely – Water Polo
    Sensi Oneysi Portorreal Pons – Judo

Most Improved Athlete of the Year: Jonquel Jones - WNBA Basketball *
Runner Ups:
    DeAndre Ayton - Basketball
    Gabriel Sastre – Water Polo

Tourism Impact Award: Shaunae Miller-Uibo - Track & Field
Runner Up:
   D’Arcy Rahming Sr. – Judo

Olympic Committee Award: Joanna Evans - Swimming
Runner Up:
   Shaunae Miller-Uibo – Track & Field

Future Star Award: D’Andre Ayton - Basketball
Runner Ups:
    Izaak Bastian - Swimming
    Jasrado Chisolm - Baseball
    Amron Sands - Boxing
    Albury Higgs - Swimming
    Jasmine Russell u48Kg – Judo

Leevan Sands Courage Award: Justin Roberts - Tennis

Sportsmanship Award: Jimmy Norius - Bodybuilding
Runner Up:
    Larry Russell 90Kg – Judo

Community Sports Award: Judo Outreach Program – Holy Family
Runners Up:
    Mario Ford Baseball
    Fred ‘Papa’ Smith – Baseball
    Street Legends Organization - Basketball

Athletes of the Year with Disability:
   Deron Forbes (Male)
   Charleasa Bain (Female)

Volunteer of the Year: Beverly Wallace-Whitfield
Runner Up
   Larry Minns

Collegiate Athlete of the Year:  Devynne Charlton – Track & Field
Runners Up
    Desmondo Bootle – Judo
    Albury Higgs – Swimming
    Joanna Evans - Swimming

Minister of Sports – For Excellence:
   Allan Murray (Swimming)
    Antoan Richardson (Baseball)

Prime Ministers’ Award - Athlete of the Year:
   Shaunae Miller-Uibo (Female) – T & F
    Steven Gardiner (Male) – T & F
Runners Up:
    Joanna Evans - Swimming
    Albury Higgs - Swimming
    Kerry Cartwright - Tennis
    Danielle Thompson – Tennis
    Elderich Rahming - Bodybuilding
    D’Andre Ayton - Basketball
    Jasrado Chisolm – Baseball
    Lesley St. Fleur - Soccer



Bookmark and Share




© Copyright 2018 by thebahamasweekly.com

Top of Page

Receive our Top Stories



Preview | Powered by CommandBlast

Bahamas Information Services Updates
Latest Headlines
H.E Basil W. Barnett, Presentation Of Letters Of Credence to His Holiness Pope Francis
Remarks by Minister of Foreign Affairs at Honorary Consular Corps Luncheon
'National Exhibition 9' Opens at the National Art Gallery of The Bahamas
Minister Lanisha Rolle Welcomed Gymnasts at Fifth Annual Atlantis Crown Gymnastics Invitational
House passes Amend to Business Licence Act; takes Christmas break